Holter ci艣nieniowy (RR) Wroc艂aw

Rejestracja / wolne terminy

Najbli偶szy dost臋pny termin wizyty poniedzia艂ek 07.10.2024 09:00

Rejestracja telefoniczna | 71 343-30-40

dr n. med. Adrian Lis
dr n. med. Adrian Lis

Badanie Holter ci艣nieniowy (RR)

Najbli偶szy dost臋pny termin wizyty poniedzia艂ek 07.10.2024 09:00

(dost臋pne terminy w tym dniu: 60)

Zobacz r贸wnie偶

Holter ci艣nieniowy to niebolesne i nieinwazyjne badanie diagnostyczne polegaj膮ce na dobowym monitorowaniu ci艣nienia t臋tniczego krwi. Badanie przypomina zwyk艂y pomiar ci艣nienia t臋tniczego przy pomocy ci艣nieniomierza automatycznego, z t膮 r贸偶nic膮, 偶e mankiet aparatu przymocowany jest specjalnego urz膮dzenia, rejestruj膮cego pomiarywykonywane zwykle co 15 minut w dzie艅 i co 30 minut w nocy. Dzi臋ki wykonywanych w regularnych odst臋pach czasu pomiarom, pozwala na precyzyjn膮 diagnostyk臋 i kontrol臋 leczenia chor贸b uk艂adu kr膮偶enia, przede wszystkim nadci艣nienia t臋tniczego.

Wskazania do badania:

  • niezgodno艣膰 pomi臋dzy domowymi pomiarami ci艣nienia t臋tniczego a pomiarami w gabinecie lekarskim (>20mmHG), w tym podejrzenie efektu bia艂ego fartucha
  • diagnostyka nadci艣nienia t臋tniczego w przypadku, gdy w pomiarach w gabinecie lekarskim warto艣ci ci艣nienia t臋tniczego wynosz膮 140-159/90-99 mmHG
  • nadci艣nienie t臋tnicze, kt贸re nie odpowiada na leczenie
  • nadci艣nienie t臋tnicze u kobiety w ci膮偶y 
  • objawy hipotensji (spadku ci艣nienia), jak np. omdlenia, zawroty g艂owy, upadki, zas艂abni臋cia
  • wykrywanie podwy偶szonego ci艣nienia t臋tniczego w nocy (w trakcie snu), ocena profilu dobowego ci艣nienia t臋tniczego

 

Wa偶ne informacje:

W trakcie gdy urz膮dzenie pomiarowe jest za艂o偶one, pacjent nie powiniene si臋 k膮pac, ani prowadzi膰 samochodu. Nie powinno by膰 ono r贸wnie偶 zdejmowane samodzielnie przez pacjenta. Podczas badania holterem ci艣nieniowym nie istniej膮 偶adne przeciwwskazania do korzystania z komputera czy telefonu komputerowego.

 

Przygotowanie do badania Holter ci艣nieniowy (RR):

Badanie nale偶y wykonywa膰 w dniu, w kt贸rym wysi艂ek jest zbli偶ony do zwyklej, codziennej aktywno艣ci. Pacjent mo偶e zosta膰 poproszony o prowadzenie dzienniczka, w kt贸rym powinien zapisywa膰 odczuwane objawy, wykonywane podczas badania czynno艣ci, a tak偶e okresy snu i odpoczynku. Przyjmowane leki nale偶y za偶ywa膰 o sta艂ej porze, pod warunkiem, 偶e lekarz zlecaj膮cy badanie nie zaleci艂 inaczej.

  • wskazane jest, aby w dniu badania pacjent by艂 ubrany w koszulk臋 z kr贸tkim r臋kawem oraz lu藕ne okrycie wierzchnie, z r臋kwem o szeroko艣ci umozliwiaj膮cej swobodne dzia艂anie aparatu do pomiaru ci艣nienia.

10

lat do艣wiadczenia

30+

Specjalist贸w

90%

Pozytywnych opinii

20000+

Zrealizowanych wizyt