Test na Koronawirusa SARS-CoV-2 Wrocław

Najbliższy dostępny termin wizyty

jutro (poniedziałek 20.05.2024 08:00)

Rejestracja online Rejestracja telefoniczna | 71 343-30-40

Test na Koronawirusa SARS-CoV-2 - informacje ogólne:

COVID-19 to choroba zakaźna, która wywoływana jest przez wirusa SARS-CoV-2. Obecnie to schorzenie jest szeroko rozpowszechnione na całym świecie, a sytuacja epidemiczna cały czas ulega dynamicznym zmianom. Ze względu na wymogi dotyczące podróży i przekraczania granic wielu państw, a także biorąc pod uwagę własne zdrowie i bezpieczeństwo, dużą popularnością cieszą się testy na koronawirusa. Do najpopularniejszych zaliczamy test RT-PCR oraz test antygenowy.

RT-PCR a test antygenowy – różnice

Z całą pewnością test RT-PCR (zwany również molekularnym) oraz test antygenowy są najczęściej wykonywanymi badaniami diagnostycznymi w kierunku zakażenia wirusem SARS-CoV-2. Wymaz do badania pobiera się najczęściej z nosogardzieli, choć przy RT-PCR w grę wchodzi również wymaz z gardła.

Metoda RT-PCR jest testem genetycznym, polegającym na wykryciu materiału genetycznego wirusa w próbce materiału biologicznego osoby badanej. Wykorzystuje się przy tym reakcję łańcuchową polimerazy z odwrotną transkrypcją. Badanie wykazuje aż 99% skuteczności. Z kolei test antygenowy wykrywa specyficzne dla koronawirusa białko. Jest znacznie szybszym sposobem na uzyskanie wyniku, jednak cechuje się niższą czułością. Skuteczność ocenia się na poziomie 90%. Z tego względu Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) rekomenduje diagnostykę koronawirusa za pomocą testu RT-PCR i to właśnie negatywny wynik tego testu umożliwia przekroczenie granicy wielu krajów.

Test RT-PCR – jak wygląda badanie?

Materiał do testu genetycznego pobiera się za pomocą długiego patyczka zakończonego szczoteczką. Nie jest to przyjemne, jednak trwa zaledwie kilkanaście sekund. Próbka trafia następnie do laboratorium, gdzie wyodrębnia się z niego RNA, czyli materiał genetyczny wirusa. Następnie, przy użyciu specjalnych enzymów, jednoniciowe RNA przepisuje się na dwuniciowe DNA, którego odcinki powiela się i poddaje działaniu określonych czynników. Wywołanie spodziewanej reakcji umożliwia ocenę, czy w badanym materiale znajdują się geny charakterystyczne dla wirusa SARS-CoV-2.

Test antygenowy – jak wygląda badanie?

Podobnie jak w poprzednim przypadku, ocenie poddaje się wymaz pobrany z nosogardzieli za pomocą specjalnego patyczka. Nie ma jednak konieczności stosowania zaawansowanych aparatur, w związku z czym wynik otrzymuje się szybciej. Materiał biologiczny łączy się z płynną substancją, która uwalnia z wirusa antygeny, czyli specyficzne białka aktywizujące organizm do produkcji przeciwciał. Wymaz zmieszany z substancją przenosi się na papier zawierający takie przeciwciała. Jeśli w wymazie znajdował się wirus, na pasku pojawi się ciemny pasek lub poświata.

Kiedy zrobić test na koronawirusa?

Bezwzględnym wskazaniem do wykonania testu na koronawirusa jest wystąpienie którychkolwiek z poniższych objawów:

  • nagła utrata węchu i/lub smaku

  • kaszel, zwłaszcza suchy

  • gorączka

  • duszności, trudności z oddychaniem

  • silne zmęczenie bez konkretnej przyczyny

Do rzadziej występujących objawów zaliczamy ból gardła, ból głowy, ból mięśni, biegunkę oraz dyskomfort w klatce piersiowej. Test na koronawirusa bardzo często niezbędny jest przy przekraczaniu granic państwa – wówczas rekomenduje się RT-PCR. Objawy koronawirusa pojawiają się średnio po 5-7 dniach od momentu wniknięcia patogenu do organizmu i to właśnie wtedy testy cieszą się największą skutecznością. Test należy wykonać również po kontakcie z osobą chorą lub przy podejrzeniu takiego kontaktu.

Jak przygotować się do testu na koronawirusa?

Do obu testów należy przygotować się tak samo. Zaleca się na 2 godziny przed wykonaniem testu zrezygnować z jedzenia i picia, a także z palenia papierosów, żucia gumy oraz mycia zębów. Przeciwwskazane jest używanie kropli i sprayów do nosa oraz wykonywanie inhalacji, które mogą fałszować wyniki. Bezpośrednio przed pobraniem wymazu osoby z katarem powinny wydmuchać nos.

Testy są bezpieczne, dlatego nie ma przeciwwskazań do ich wykonania. Bez obaw badaniu mogą poddać się także dzieci, osoby starsze i przewlekle chore czy kobiety w ciąży.

Testy na koronawirusa Wrocław

Nasze centrum medyczne Kopexmed we Wrocławiu oferuje możliwość wykonania zarówno testu RT-PCR, jak i testu antygenowego. Zwykle istnieje możliwość zapisania się na badanie jeszcze tego samego dnia, dzięki czemu pacjent może szybko ocenić stan swojego zdrowia i uzyskać potwierdzenie lub wykluczenie zakażenia SARS-CoV-2. Test wykonuje doświadczona specjalistka, zachowując wszelkie środki ostrożności i mając na uwadze dobro pacjenta.

W momencie, gdy wynik testu jest pozytywny, a więc potwierdza zakażenie COVID-19, personel medyczny kieruje zgłoszenie do sanepidu. Pacjent musi zostać objęty izolacją, a osoby z jego najbliższego otoczenia – kwarantanną. Ma to na celu zapobieganie rozprzestrzenianiu się koronawirusa i szybki powrót chorego do zdrowia. Należy pamiętać, że COVID-19 jest poważną chorobą o różnym przebiegu. Niektórzy mogą przejść ją niemal bezobjawowo, zaś w przypadku innych narażone jest zdrowie i życie. Nie czekaj na rozwój wydarzeń i poddaj się badaniu. Zapraszamy do zapisów przez naszą stronę internetową.

Test na Koronawirusa SARS-CoV-2 - cennik świadczeń:

SARS-CoV-2 (COVID-19) met. Real Time RT-PCR Najbliższy termin jutro (poniedziałek 20.05.2024 08:00)
SARS-CoV-2 wykrywanie antygenu Najbliższy termin jutro (poniedziałek 20.05.2024 08:00)
 Violetta Zuzańska
Violetta Zuzańska
Najbliższy dostępny termin wizyty jutro (poniedziałek 20.05.2024 08:00)

10

lat doświadczenia

30+

Specjalistów

90%

Pozytywnych opinii

20000+

Zrealizowanych wizyt