Biopsja cienkoigłowa tarczycy pod kontrolą USG Wrocław

Zobacz również

  • biospaj cienkoigłowa tarczycy, 1 zmiana- 350zł (cena zawiera ocenę jednego szkiełka histopatologicznego, każde dodatkowe szkiełko 80zł)
  • biopsja cienkoigłowa tarczycy, 2 zmiany- 500zł (np biopsja guzka w prawym i lewym płacie tarczycy, cena zawiera ocenę dwóch szkiełek histopatologicznych, każde dodatkowe szkiełko 80zł)
  • biopsja cienkoigłowa tarczycy, 3 zmiany- 600zł (cena zawiera ocenę trzech szkiełek histopatologicznych, każde  dodatkowe szkiełko 80zł)
  • kontrolna biopsja w wyniku niediagnostycznego wyniku- 300 zł

Biopsja aspiracyjna cienkoigłowa (BAC) jest badaniem diagnostycznym, które polega na pobraniu materiału zawierającego komórki tarczycy do badań mikroskopowych. Wykonuje się ją cieńką igłą dzięki czemu badanie jest praktycznie bezbolesne, nie wymaga znieczulenia ani podania leków przeciwbólowych. Moment pobrania materiału trwa kilka sekund. Wykonuje się je ambulatoryjnie, pobyt na oddziale szpitalnym jest niepotrzebny.

Jak przebiega badanie?

Przed badaniem należy odsłonić szyję i zdjąć z niej ewentualne ozdoby(dodatkowo w przypadku mężczyzn należy usunąć zarost). Następnie należy położyć się na wznak z głową odchyloną ku tyłowi. Lekarz przeprowadza badanie palpacyjne tarczycy i sondą USG poszukuje najbardziej dogodnego miejsca do nakłucia. Pod kontrolą USG dochodzi wtedy do nakłucia się igłą. W tym czasie nie wolno się poruszać, rozmawiać ani przełykać śliny. Na monitorze aparatu badający obserwuje tor igły. Wybiera odpowiednią lokalizację, omijając naczynia, wylewy krwiste, miejsca zwłókniałe i przestrzenie płynowe, które utrudniłyby prawidłową ocenę zmiany. Następnie aspiruje zawiesinę komórek.
Po zakończeniu aspiracji należy ucisnąć miejsce wkłucia gazikiem, aby zapobiec powstaniu krwiaka. Niekiedy się zdarza jednak, że taki krwiak powstaje. Na miejsce wkłucia zostaje później założony opatrunek. Pobrany materiał przenosi się na szkiełko i wykonuje rozmaz. Dalej jest on odpowiednio barwiony i poddawany ocenie histopatologa.

Wskazania do badania:

Biopsję aspiracyjną cienkoigłową wykonuje się po palpacyjnym wykryciu lub uwidocznieniu w USG guzka tarczycy. Badanie pozwala na ocenę charakteru guzka oraz umożliwia ustalenia dalszego postępowania terapeutycznego. Wprowadzenie biopsji cienkoigłowej znacznie zmniejszyło ilość niepotrzebnie wykonywanych operacji tarczycy. Biopsję można wykonać także w przypadku zapalenia tarczycy, wola wieloguzkowego oraz zmian opisywanych w scyntygrafii. 

  • Biopsję tarczycy przeprowadzamy dla pacjentów komercyjnych oraz objętych ubezpieczeniem PZU.

Ważne informacje:

Biopsja pozwala na ocenę komórek, nie całych tkanek. Mimo to jest to badanie o bardzo wysokiej czułości i swoistości. Zgodność wyników biopsji z rozpoznaniem histologicznym w przypadku raków anaplastycznych, brodawkowatych, rdzeniastych przekracza 90%. Ostateczne rozpoznanie stawia się w oparciu o badanie kliniczne, obraz cytologiczny i pozostałe badanie dodatkowe.

Biopsja niediagnostyczna:

W niektórych przypadkach pobrany podczas biopsji materiał nie zawiera komórek tarczycy, lub zawiera ich za mało, aby wypowiedzieć się co do jednoznacznego rozpoznania. Taki stan jest niekiedy określany przez patologów (lekarzy wykonujących badanie mikroskopowe pobranego materiału) terminem "biopsja niediagnostyczna". Wg podręczników ma to miejsce do 30% przypadków, a w praktyce nawet do 50%. Guzki tarczycy zazwyczaj są niejednorodne, zawierają fragmenty tkanki na przemian z fragmentami płynowymi, wszystko to poprzedzielane naczyniami. Niektóre guzki w ogóle nie zawierają komórek tarczycy, tylko złożone są z białka (tzw torbiele koloidowe) lub płynu (guzki torbielowate). Jeżeli biopsja jest niediagnostyczna - nie zawiera komórek tarczycy znaczy to: trafienie we fragment guzka bez komórek tarczycy lub zaaspirowanie do igły krwi z pobliskiego naczynia obecność zmiany nie zawierającej komórek tarczycy, czyli zmianę niezłośliwą Aby rozstrzygnąć ten problem powtarzamy biopsję.

Wynik badania cytologicznego biopsji koniecznie musi być interpretowany w korelacji z obrazem ultrasonograficznym i obrazem klinicznym. W szczególności " opis biopsji jako "niediagnostyczny" wcale nie oznacza, iż nie jest ona niediagnostyczna w potocznym rozumieniu, czyli "źle wykonana", nie musi oznaczać niekompetencji wykonującego biopsję. Tak samo niektóre przypadki "podejrzanego" wyniku biopsji nie stanowią od razu rozpoznania zmian złośliwych - mogą się zdarzyć w przypadku procesów zapalnych czy działania niektórych leków, niektóre obserwujemy z powodu niskiego ryzyka progresji.

 

Skontaktuj się z lekarzem, gdy wystąpią następujące objawy:

  • Krwawienie
  • Objawy zakażenia, gorączka i dreszcze
  • Problemy z oddychaniem lub przełykaniem
  • Nadmierny obrzęk szyi
  • Nietypowy ból lub dyskomfort.

 

Przygotowanie do badania Biopsja cienkoigłowa tarczycy pod kontrolą USG:

Badanie nie wymaga specjalnego przygotowania. Mogą się mu poddać pacjenci obciążeni innymi chorobami. Również obecność zaburzeń krzepnięcia nie jest przeciwwskazaniem, ponieważ igła stosowana w badaniu jest bardzo cienka. Badania nie da się wykonać tylko u pacjentów niewspółpracujących, pobudzonych.

Biopsja tarczycy, a leki przeciwkrzepliwe:

  • osoby, które stosują leki przeciwkrzepliwe są zobowiązane poinformować o tym lekarza przed wykonaniem biopsji
  • osoby, które stosują leki przeciwkrzepliwe z grupy antagonistów witaminy K powinny zgłosić się na biopsję z wynikiem INR wykonanym w dniu poprzednim (akceptowalny do wykonania biopsji - wynik INR do 3) i do czasu biopsji nie zażywać swojej codziennej dawki leku, lek można zażyć krótko po wykonaniu biopsji; alternatywnie na 2 doby przed i w dzień biopsji należy zastąpić lek - zastrzykiem heparyny drobnocząsteczkowej w porozumieniu z lekarzem rodzinnym
  • osoby, które stosują nowoczesne leki przeciwkrzepliwe, co nie wymaga oznaczania INR zgłaszają się na biopsję przed zażyciem leku i mogą go zażyć krótko po wykonaniu biopsji.

10

lat doświadczenia

30+

Specjalistów

90%

Pozytywnych opinii

20000+

Zrealizowanych wizyt