Biopsja cienkoig艂owa tarczycy pod kontrol膮 USG Wroc艂aw

Rejestracja / wolne terminy

Najbli偶szy dost臋pny termin wizyty czwartek 18.04.2024 16:00

Rejestracja telefoniczna | 71 343-30-40

lek. Wojciech Antkowiak
lek. Wojciech Antkowiak

Badanie Biopsja cienkoig艂owa tarczycy pod kontrol膮 USG

Najbli偶szy dost臋pny termin wizyty czwartek 18.04.2024 16:00

(dost臋pne terminy w tym dniu: 9)

Zobacz r贸wnie偶

  • biospaj cienkoig艂owa tarczycy, 1 zmiana- 350z艂 (cena zawiera ocen臋 jednego szkie艂ka histopatologicznego, ka偶de dodatkowe szkie艂ko 80z艂)
  • biopsja cienkoig艂owa tarczycy, 2 zmiany- 500z艂 (np biopsja guzka w prawym i lewym p艂acie tarczycy, cena zawiera ocen臋 dw贸ch szkie艂ek histopatologicznych, ka偶de dodatkowe szkie艂ko 80z艂)
  • biopsja cienkoig艂owa tarczycy, 3 zmiany- 600z艂 (cena zawiera ocen臋 trzech szkie艂ek histopatologicznych, ka偶de  dodatkowe szkie艂ko 80z艂)
  • kontrolna biopsja w wyniku niediagnostycznego wyniku- 300 z艂

Biopsja aspiracyjna cienkoig艂owa (BAC) jest badaniem diagnostycznym, kt贸re polega na pobraniu materia艂u zawieraj膮cego kom贸rki tarczycy do bada艅 mikroskopowych. Wykonuje si臋 j膮 cie艅k膮 ig艂膮 dzi臋ki czemu badanie jest praktycznie bezbolesne, nie wymaga znieczulenia ani podania lek贸w przeciwb贸lowych. Moment pobrania materia艂u trwa kilka sekund. Wykonuje si臋 je ambulatoryjnie, pobyt na oddziale szpitalnym jest niepotrzebny.

Jak przebiega badanie?

Przed badaniem nale偶y ods艂oni膰 szyj臋 i zdj膮膰 z niej ewentualne ozdoby(dodatkowo w przypadku m臋偶czyzn nale偶y usun膮膰 zarost). Nast臋pnie nale偶y po艂o偶y膰 si臋 na wznak z g艂ow膮 odchylon膮 ku ty艂owi. Lekarz przeprowadza badanie palpacyjne tarczycy i sond膮 USG poszukuje najbardziej dogodnego miejsca do nak艂ucia. Pod kontrol膮 USG dochodzi wtedy do nak艂ucia si臋 ig艂膮. W tym czasie nie wolno si臋 porusza膰, rozmawia膰 ani prze艂yka膰 艣liny. Na monitorze aparatu badaj膮cy obserwuje tor ig艂y. Wybiera odpowiedni膮 lokalizacj臋, omijaj膮c naczynia, wylewy krwiste, miejsca zw艂贸knia艂e i przestrzenie p艂ynowe, kt贸re utrudni艂yby prawid艂ow膮 ocen臋 zmiany. Nast臋pnie aspiruje zawiesin臋 kom贸rek.
Po zako艅czeniu aspiracji nale偶y ucisn膮膰 miejsce wk艂ucia gazikiem, aby zapobiec powstaniu krwiaka. Niekiedy si臋 zdarza jednak, 偶e taki krwiak powstaje. Na miejsce wk艂ucia zostaje p贸藕niej za艂o偶ony opatrunek. Pobrany materia艂 przenosi si臋 na szkie艂ko i wykonuje rozmaz. Dalej jest on odpowiednio barwiony i poddawany ocenie histopatologa.

Wskazania do badania:

Biopsj臋 aspiracyjn膮 cienkoig艂ow膮 wykonuje si臋 po palpacyjnym wykryciu lub uwidocznieniu w USG guzka tarczycy. Badanie pozwala na ocen臋 charakteru guzka oraz umo偶liwia ustalenia dalszego post臋powania terapeutycznego. Wprowadzenie biopsji cienkoig艂owej znacznie zmniejszy艂o ilo艣膰 niepotrzebnie wykonywanych operacji tarczycy. Biopsj臋 mo偶na wykona膰 tak偶e w przypadku zapalenia tarczycy, wola wieloguzkowego oraz zmian opisywanych w scyntygrafii. 

  • Biopsj臋 tarczycy przeprowadzamy dla pacjent贸w komercyjnych oraz obj臋tych ubezpieczeniem PZU.

Wa偶ne informacje:

Biopsja pozwala na ocen臋 kom贸rek, nie ca艂ych tkanek. Mimo to jest to badanie o bardzo wysokiej czu艂o艣ci i swoisto艣ci. Zgodno艣膰 wynik贸w biopsji z rozpoznaniem histologicznym w przypadku rak贸w anaplastycznych, brodawkowatych, rdzeniastych przekracza 90%. Ostateczne rozpoznanie stawia si臋 w oparciu o badanie kliniczne, obraz cytologiczny i pozosta艂e badanie dodatkowe.

Biopsja niediagnostyczna:

W niekt贸rych przypadkach pobrany podczas biopsji materia艂 nie zawiera kom贸rek tarczycy, lub zawiera ich za ma艂o, aby wypowiedzie膰 si臋 co do jednoznacznego rozpoznania. Taki stan jest niekiedy okre艣lany przez patolog贸w (lekarzy wykonuj膮cych badanie mikroskopowe pobranego materia艂u) terminem "biopsja niediagnostyczna". Wg podr臋cznik贸w ma to miejsce do 30% przypadk贸w, a w praktyce nawet do 50%. Guzki tarczycy zazwyczaj s膮 niejednorodne, zawieraj膮 fragmenty tkanki na przemian z fragmentami p艂ynowymi, wszystko to poprzedzielane naczyniami. Niekt贸re guzki w og贸le nie zawieraj膮 kom贸rek tarczycy, tylko z艂o偶one s膮 z bia艂ka (tzw torbiele koloidowe) lub p艂ynu (guzki torbielowate). Je偶eli biopsja jest niediagnostyczna - nie zawiera kom贸rek tarczycy znaczy to: trafienie we fragment guzka bez kom贸rek tarczycy lub zaaspirowanie do ig艂y krwi z pobliskiego naczynia obecno艣膰 zmiany nie zawieraj膮cej kom贸rek tarczycy, czyli zmian臋 niez艂o艣liw膮 Aby rozstrzygn膮膰 ten problem powtarzamy biopsj臋.

Wynik badania cytologicznego biopsji koniecznie musi by膰 interpretowany w korelacji z obrazem ultrasonograficznym i obrazem klinicznym. W szczeg贸lno艣ci " opis biopsji jako "niediagnostyczny" wcale nie oznacza, i偶 nie jest ona niediagnostyczna w potocznym rozumieniu, czyli "藕le wykonana", nie musi oznacza膰 niekompetencji wykonuj膮cego biopsj臋. Tak samo niekt贸re przypadki "podejrzanego" wyniku biopsji nie stanowi膮 od razu rozpoznania zmian z艂o艣liwych - mog膮 si臋 zdarzy膰 w przypadku proces贸w zapalnych czy dzia艂ania niekt贸rych lek贸w, niekt贸re obserwujemy z powodu niskiego ryzyka progresji.

 

Skontaktuj si臋 z lekarzem, gdy wyst膮pi膮 nast臋puj膮ce objawy:

  • Krwawienie
  • Objawy zaka偶enia, gor膮czka i dreszcze
  • Problemy z oddychaniem lub prze艂ykaniem
  • Nadmierny obrz臋k szyi
  • Nietypowy b贸l lub dyskomfort.

 

Przygotowanie do badania Biopsja cienkoig艂owa tarczycy pod kontrol膮 USG:

Badanie nie wymaga specjalnego przygotowania. Mog膮 si臋 mu podda膰 pacjenci obci膮偶eni innymi chorobami. R贸wnie偶 obecno艣膰 zaburze艅 krzepni臋cia nie jest przeciwwskazaniem, poniewa偶 ig艂a stosowana w badaniu jest bardzo cienka. Badania nie da si臋 wykona膰 tylko u pacjent贸w niewsp贸艂pracuj膮cych, pobudzonych.

Biopsja tarczycy, a leki przeciwkrzepliwe:

  • osoby, kt贸re stosuj膮 leki przeciwkrzepliwe s膮 zobowi膮zane poinformowa膰 o tym lekarza przed wykonaniem biopsji
  • osoby, kt贸re stosuj膮 leki przeciwkrzepliwe z grupy antagonist贸w witaminy K powinny zg艂osi膰 si臋 na biopsj臋 z wynikiem INR wykonanym w dniu poprzednim (akceptowalny do wykonania biopsji - wynik INR do 3) i do czasu biopsji nie za偶ywa膰 swojej codziennej dawki leku, lek mo偶na za偶y膰 kr贸tko po wykonaniu biopsji; alternatywnie na 2 doby przed i w dzie艅 biopsji nale偶y zast膮pi膰 lek - zastrzykiem heparyny drobnocz膮steczkowej w porozumieniu z lekarzem rodzinnym
  • osoby, kt贸re stosuj膮 nowoczesne leki przeciwkrzepliwe, co nie wymaga oznaczania INR zg艂aszaj膮 si臋 na biopsj臋 przed za偶yciem leku i mog膮 go za偶y膰 kr贸tko po wykonaniu biopsji.

10

lat do艣wiadczenia

30+

Specjalist贸w

90%

Pozytywnych opinii

20000+

Zrealizowanych wizyt