Choroba wrzodowa

CHOROBA WRZODOWA

Choroba wrzodowa jest jedną z najczęściej występujących chorób przewodu pokarmowego. Polega ona na tworzeniu się ubytków w błonie śluzowej z towarzyszącym naciekiem zapalnym i martwicą. Wrzody najczęściej umiejscowione są w tzw. opuszce dwunastnicy i żołądku. Szacuje się, że na chorobę wrzodową cierpi 5-10% populacji, jednak w ostatnich latach liczba zachorowań spada.

PRZYCZYNY


Na rozwój wrzodów wpływ ma wiele czynników:

  • Zakażenie bakterią Helicobacter pylori (75-90% przypadków)
  • Stosowanie leków przeciwzapalnych
  • Palenie tytoniu
  • Czynniki genetyczne


OBJAWY


Główne dolegliwości zgłaszane przez pacjentów to:

  • Piekący ból i dyskomfort w nadbrzuszu na czczo lub do 3 godzin po posiłku
  • Uczucie pełności lub rozpierania po posiłku
  • Wymioty

Dla choroby wrzodowej dwunastnicy charakterystyczne jest zmniejszanie się bólu po niewielkim posiłku. U wielu chorych wrzody trawienne przebiegają bezobjawowo.  

DIAGNSTYKA


Podstawowym badaniem służącym postawieniu prawidłowej diagnozy jest gastroskopia. Często połączona jest ona z pobraniem wycinków do badania histopatologicznego i z testem na obecność Helicobacter pylori. Do wykrycia zakażenia tą bakterią stosuje się również testy oddechowe, test wykrywający jej antygeny w kale i testy serologiczne. Warto pamiętać, że dodatni wynik testu serologicznego nie świadczy o świeżym zakażeniu, lecz o obecności przeciwciał, które mogą utrzymywać się nawet do kilku lat po skutecznym leczeniu.

LECZENIE


Głównym elementem terapii choroby wrzodowej jest eradykacja czyli usunięcie zakażenia bakterią H. pylori poprzez zastosowanie połączenia antybiotyków (amoksycyliny, klarytromycyny lub metronidazolu) i leków zmniejszających wydzielanie kwasu żołądkowego (np. omeprazolu). Dodatkowo stosowane są szeroko dostępne leki zobojętniające sok żołądkowy. Istotnym elementem terapii jest również regularne przyjmowanie posiłków z wyłączeniem potraw nasilających objawy. Należy też ograniczyć spożycie kawy i alkoholu oraz palenie tytoniu. Wskazane jest unikanie niektórych leków przeciwbólowych (np. zawierających kwas acetylosalicylowy), a w razie konieczności zastąpienie ich preparatami z paracetamolem. Przy nieskuteczności leczenia farmakologicznego wdraża się leczenie chirurgiczne, tzw. wagotomię

POWIKŁANIA


Choroba wrzodowa może prowadzić do poważnych i zagrażających życiu powikłań, takich jak:

  • Krwotok lub przewlekłe krwawienie
  • Niedrożność przewodu pokarmowego
  • Perforacja (przedziurawienie) ściany żołądka lub dwunastnicy co prowadzi do zapalenia otrzewnej  i jest wskazaniem do interwencji chirurgicznej.