Marszałka Józefa Piłsudskiego 23, 50-044 Wrocław691-201-501kontakt@kopexmed.pl

Przeziębienie czy grypa?

Sezon jesienno-zimowy niezmiennie wiąże się ze zwiększoną ilością zachorowań na przeziębienie i grypę. Często choroby te są mylone, jednak warto wiedzieć w jaki sposób je odróżnić i prawidłowo leczyć.

Sezon jesienno-zimowy niezmiennie wiąże się ze zwiększoną ilością zachorowań na przeziębienie i grypę. Często choroby te są mylone, jednak warto wiedzieć w jaki sposób je odróżnić i prawidłowo leczyć.

OBJAWY

  • Przeziębienie spowodowane jest zakażeniem wirusowym (najczęściej rynowirusami), a jego istotą jest zapalenie błony śluzowej nosa, zatok przynosowych i gardła. Chorobę zwykle poprzedzają ok. 2 dni złego samopoczucia. Po tym okresie pojawia się ból gardła, chrypka i nieżyt nosa (dominujący objaw w przeziębieniu). Mogą pojawiać się stany podgorączkowe. Objawy rozwijają się stopniowo, a choroba trwa około 7 dni.
  • Grypa jest ostrym zakażeniem dróg oddechowych również wywoływanym przez wirusy grypy. Choroba rozpoczyna się nagle wysoką gorączką (sięgającą nawet do 40°C) i ogólnym uczuciem rozbicia. Symptomom tym towarzyszą bóle mięśni, dreszcze oraz kaszel. Nieżyt nosa jest objawem niezwykle rzadkim w grypie. Nieleczona choroba może prowadzić do poważnych powikłań, np.: zapalenia płuc.

PROFILAKTYKA

Do zakażenia w obu chorobach dochodzi drogą kropelkową, pokarmową lub przez bezpośredni kontakt, dlatego w profilaktyce zakażeń bardzo istotne jest zachowanie higieny i unikanie zatłoczonych miejsc. Co roku na rynku dostępne są nowe szczepionki przeciw grypie, które obejmują wirusy najbardziej prawdopodobne w danym sezonie. W związku z tym, że przeziębienie wywoływane jest przez różne grupy wirusów, szczepionka na tę chorobę nie jest produkowana.

LECZENIE

Terapia obu chorób obejmuje leczenie objawowe. Stosuje się leki przeciwgorączkowe, przeciwbólowe, przeciwkaszlowe i obkurczające błonę śluzową nosa (w przeziębieniu). Zaleca się odpoczynek i leżenie w łóżku. Leki przeciwwirusowe stosowane są bardzo rzadko. Należy zgłosić się do lekarza w przypadku pojawienia się niepokojących objawów: duszności czy długotrwałego kaszlu połączonego z odkrztuszaniem ropnej wydzieliny.