Kamica pecherzyka zolciowego

Kamica żółciowa jest chorobą spowodowaną obecnością złogów w pęcherzyku żółciowym. Kamienie te zbudowane są z substancji, które w warunkach normalnych rozpuszczają się w żółci i są wydalane do przewodu pokarmowego. Jest to najczęściej cholesterol, barwniki żółciowe, jony wapnia i białka. Wytrącanie się kamieni związane jest z nadmiernym zagęszczeniem żółci. 

CZYNNIKI RYZYKA

Powstawaniu kamieni żółciowych sprzyjają:

Czynniki genetyczne

Płeć żeńska

Podeszły wiek

Cukrzyca

Otyłość

Czynniki hormonalne: liczne ciąże, przyjmowanie estrogenów

Podwyższone stężenie triglicerydów we krwi

Niektóre leki, np. fibraty

Wahania masy ciała

Mukowiscydoza 

OBJAWY

Choroba długo może nie powodować żadnych dolegliwości. Najczęstszym objawem jest kolka żółciowa spowodowana zatkaniem drogi odpływu żółci przez kamień. Jest to nagły, ostry ból w nadbrzuszu promieniujący pod prawą łopatkę. Często występuje po spożyciu tłustego posiłku. Atakowi mogą towarzyszyć nudności i wymioty. Pacjenci skarżą się również na niecharakterystyczne objawy takie jak: zgaga, dyskomfort w nadbrzuszu, wzdęcia.

DIAGNOSTYKA

Rozpoznanie stawia się na podstawie badania USG jamy brzusznej i uwidocznienia za jego pomocą kamieni w drogach żółciowych. Pomocne mogą okazać się również badania laboratoryjne krwi, endoskopowa cholangiopankreatogafia wsteczna (tzw. ECPW lub ERCP) i tomografia komputerowa jamy brzusznej.

PROFILAKTYKA

Aby zmniejszyć ryzyko zachorowania na kamicę żółciową należy przestrzegać zasad zdrowego odżywiania przez osoby szczególnie narażone na rozwój tej choroby. 

 

LECZENIE  

Ostry atak kamicy żółciowej leczy się lekami przeciwbólowymi i rozkurczowymi. Przewlekła terapia polega na stosowaniu preparatów kwasu ureodeoksycholowego, który zmniejsza wydzielanie cholesterolu do żółci i średnicę już powstałych złogów. Objawową lub powikłaną kamicę leczy się chirurgicznie poprzez wycięcie pęcherzyka żółciowego, czyli cholecystektomię.

POWIKŁANIA

Kamica pęcherzyka żółciowego może prowadzić do wielu powikłań, które nierzadko stanowić mogą zagrożenie życia. Należą do nich m. in.:

Ostre zapalenie pęcherzyka żółciowego lub dróg żółciowych

Ostre zapalenie trzustki

Ropień wątroby

Perforacja pęcherzyka i żółciowe zapalenie otrzewnej

Rak pęcherzyka żółciowego

10

lat doświadczenia

30+

Specjalistów

90%

Pozytywnych opinii

20000+

Zrealizowanych wizyt